Kedves Olvasóim!
Sokakat közületek biztosan elgondolkodtatott már az a rengeteg
sokkoló információ, ami az utóbbi évtizedben napvilágot
látott a kozmetika, mint iparág sötét titkairól.
Talán már váltottatok is, tudatosabbak lettetek, az összetevőket
olvasva már nem egy egyiptomi hieroglifa áll előttetek,
jobban odafigyeltek, pontosan hol, kitől, mit vásároltok.
Számomra ez egy kicsit olyan téma, mint a szőrme-viselés,
nem igazán találkozni semleges állásponttal, viszont
annál több szenvedélyes pro és kontra érveléssel igen, és az
olyan cikkek is elég szélsőségesek, amik pl. a Chanel legendás
parfümjének megszűnésével riogatnak, lévén az összetevői között
ott egy olyan mohaféle, ami az EU bizottsága szerint allergiás
reakciók okozásáért felelős.
Az általános bizalomvesztésre a legtöbb ‘multi’ reagált,
a DM, Rossmann saját, elérhető árú naturkozmetikai termékcsaládot
dobott piacra, de pl. az olyan cégeknél, mint az Orfilame is
megjelent már a ‘bio’ arcápoló család a termékpalettán.
Egyre több cimkén olvasható olyasmi, hogy
“ellenőrzött ökológiai gazdálkodásból származó összetevőket tartalmaz“.
És vannak, akik még lendületesebben ugranak bele
a testápolás egészségesebbé, biztonságosabbá tételébe –
gondolatairól, tapasztalatairól és természetes(en) szappanjairól
beszélgettünk Berky Ágnessel,
az Opps! minimárka megálmodójával!
Emlékszel-e még, milyen volt az első szappanod, hogyan kezdtél neki, milyen érzés volt használni?
Az első szappanomat remegő kézzel készítettem. Annyi minden kavargott a fejembe mindenféle olajokról, zsírokról, a miből mennyit is kéne beletenni. Na és a lúg. Úgy beöltöztem, mintha valami halálos kór terjedését kellett volna megakadályoznom. Természetesen a biztonság ma is fontos, de azért már megfelelő a óvintézkedéseket betartva nem viszem túlzásba.
Amikor kiöntöttem a tömb formába, félóránként megnéztem, hogy alakulnak a látható kémia folyamatok! Nincs-e túl melege, nehogy megfázzon nehogy túlmelegedjen…most betakarjam, vagy inkább máshova tegyem?!
Eljött az idő másnap, hogy felvágjam és beletörődjek abba, hogy ezt a szappan legközelebb csak egy hónap múlva próbálhatom ki. Mikor nagy nehezen eltelt ez az idő, akkor meggyőződtem egy ph papírral arról, hogy a szappanom megfelelő minőségű. Majd elkezdtem vele kezet mosni. Úgy tűnt, hogy szuperál. Habzik, krémes és finom. Pár napig kezet mostunk vele, majd kipróbáltam fürdéshez. És működött! Így bátran álltam neki a második, harmadik szappan készítésének. Az hogy a saját szappanomat használhatom, nagy biztonságérzetet adott. Jó volt tudni azt, hogy semmi olyat nem használok ami káros lehet, ez egyszerre ápoló és „tiszta”!
A családod hogy fogadta a “nagy kidobálást”? És az új dolgokat?
Hosszú tanulmányút vezetett ahhoz, hogy nekiálljak a szappanok készítéséhez. Rengeteg olvasnivalón rágtam át magam. Nem csak a szappan készítésről, hanem azokról az anyagokról amit a családok 90% használ otthonában, pont úgy ahogy ezt mi is tettük. Rémesen megijedtem és elszörnyülködtem hogy hogy tehetik ezt velünk . Már a baba ápolók is tele vannak „szeméttel”! A gyógyszertári fürdető és popsi krém is! Így az összes tudásomat megosztottam otthon és elfogadták. Nem volt ebből konfliktus. azóta is megállás nélkül használják.
Mik a saját magad által készített kozmetikumok előnyei?
A kozmetikumok, krémek, szappanok elkészítése nagy öröm számomra. Szeretem elkészíteni és szeretem azt tudni, hogy jó az, amit használunk. Minőségi alapanyagokkal dolgozom megbízható forrásból. Semmiféle adalékanyagot nem tartalmaznak, így biztonságosak. A gyógynövények, zöldségek, gyümölcsök a természetes szépségápolás rendkívüli tárházát kínálják, gazdag hatóanyagaik harmóniában állnak a bőrrel. A natúrkozmetikumok élettani hatásai segítik a bőr természetes regenerálódását, működését, így gyakorlatilag csakis előnyei vannak.
Hogyan indul el egy új termék ( szappan) a megvalósulás útján? Mi alapján döntöd el, hogy milyen összetevők kerüljenek bele?
Sokat olvastam a különböző olajok , zsírok, növények hatásáról. A szappan-késztésben vannak szigorú szabályok. Készítés során meg kell felelni bizonyos kémiai együtthatóknak. Ezeket egyenletekkel is ki lehet számolni de szerencsére már könnyen elérhető magyar oldalakon is elektronikus szappanszámláló, amit én is használok. Sok fontos szempont van – milyen legyen a hatása (keménysége, habzása, bőrápoló hatása stb). Esetleg valamilyen bőrproblémára , vagy csak aromaterápiás célból, vagy legyen benne valamilyen masszírozó hatás? Így kell variálni az olajok mennyiségét illetve fajtáját. Van 5-6 db alap szappan ami folyamatosan készül. Van olyan, hogy kérésre készítettem el szappant, mert volt egy kedvenc bevált olaj vagy gyógynövény ami hasznos volt, és megkértek, hogy készítsek ezekből az alapanyagokból egy “egyedi” szappant.
Milyen visszajelzések érkeztek azoktól, akiknek ajándékoztál?
Azok, akik már próbálták a szappanjaimat elégedettek voltak. Az a siker ha az első próba után kéri a következőt is, mert elfogyott és szereti, jó neki, használ és megvan vele elégedve. Sokszor kapok szappanok esetén olyan visszajelzést, hogy segített valakinek a bőr feszességén , az ekcémáját rendbe tette. Jó érzés használni és egészségesebbnek érzi magát. A krémek nagyon jól beszívódnak, és nem érzem úgy fürdés után magam, hogy megfullad a bőröm.
Avass be minket egy kicsit a szappankészítés folyamatába – hozzá-nem értőként nagyon rejtelmesnek tűnik!
Manapság már szerencsére nem kell nagy üstben , hosszú órákig kevergetni a fortyogó lúgot. Ennél már sokkal jobb dolgunk van. Ha minden hozzávalót beszereztünk fejünkben összeállt a kép akkor nekiállhatunk.
Én hideg eljárással készítem a szappanjaimat. A hideg eljárás (cold process=CP): lényege, hogy zsírokat, illetve olajokat elegyítünk megfelelő hőmérsékleten lúgoldattal, amitől beindul a szaponifikáció kémiai reakciója. A szappanmassza kitöltése és szilárdulása után a szappanokat több hétig kell érlelni. Maga a szaponifikáció 24-48 óra alatt teljesen lezajlik, a többi idő ahhoz kell, hogy a víz elpárologjon a szappanból.
A krémkészítés igazából szerintem egy kicsit nehezebb. Nem maga a folyamat hanem nagyon sok kémia arány van amit tudni kell, ahhoz, hogy a várt eredményt megkapjuk. Itt egy nagyon pontos patikai (vagy digitális) mérleggel kell dolgozni. A krémeket fázisonként kell elegyíteni, felmelegíteni, hűteni és a megfelelő sorrendben összekeverni.
Mikor és hogyan alakult ki a márkád arculata, logója? Honnan jött az elnevezés?
Nagyon szeretek rajzolni, mostanában sajnos az időm nem nagyon engedi. Számítógépen logókat illetve grafikai reklámanyagokat készítek, így maga a kivitelezés nem okozott olyan nagy nehézséget. Szeretem az egyszerű de megragadó dolgokat. Kevés szín, kevés szöveg, gyorsan egy pillanat alatt érthető és kellemes legyen a szemnek. „Opps” név …nem is tudom, valahogy adta magát. Nem igazán kellett ezen törni a fejem. Semmi olyat nem szerettem volna amiben a szappan szó benne van. Maga az oops angol szó (2 o -val) azt jelenti magyarul, hogy hoppá. Én önkényesen kicseréltem a az o-betűt p-re . Így nekem még mindig azt jelenti hogy hoppá..csak más formában. Opps (hoppá) ez valami új, ez valami jó, ez valami természetes, ez kell nekem Opps (hoppá!).
Mik a jövőbeni terveid ezzel kapcsolatban, esetleg milyen más termékekkel kísérleteznél még?
Nem gondolkozom ipari méretekben, szerintem ez csak addig vállalható ameddig tényleg tudom azt, hogy ÉN csináltam, és van benne belőlem, nem csak egy gyársoron lefutott darab! Én a szappanokra naponta ránézek, forgatom, figyelem. Ettől lesznek olyanok mint amilyenek most.
Minden, ami kozmetikum érdekel, amit lehet kiváltok a természetes vegyszerektől mentes tisztálkodási , ápoló szerre. Ajakápoló, köröm ápoló, fogkrém, különböző gyógynövényes sampon, illetve a testápolók körében is van olyan recept összetevő amit elkészítenék szívesen.
Egyfajta tendencia, divat is lett a házi szappankészítés, kozmetikumok készítése, azok között is, akik esetleg konkrétan nem jelennek meg eladó termékekkel, saját márkával a piacon. Van valamilyen kapcsolatod ezzel a közösséggel, a “szak-társakkal”? Tanultok egymástól, megosztjátok valamilyen formában a recepteket, tapasztalatokat, titkokat?
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: